A Port Jackson-bl partjn ll a 15 ven t plt Operahz. Sydney jelkpe, de joggal tartjk a vilg egyik ptszeti csodjnak. A kormny 1956-ban rt ki nemzetkzi plyzatot az Operahz terveinek elksztsre. A tendert a dn John Utzon nyerte meg az bl-partjra lmodott "szrnyal vitorlkkal".
A munklatok 1959-ben kezddtek. A ngy vre temezett ptkezs kltsgeit ht milli ausztrl dollra becsltk, a hatalmas, velt betonhjak behelyezse azonban nem vrt nehzsgek el lltotta a kivitelezket, s a befogadteret is meg kellett nvelni. Utzon megsrtdtt s hazautazott. Az tadsra gy csupn 14 v elteltvel, 1973-ban kerlhetett sor, s a beruhzs vgl tbb mint 100 milli ausztrl dollrt emsztett fel.
Az operahz ma a fldkereksg egyik legnagyobb kulturlis centruma, egy sor nemzeti trsulatnak ad otthont. Itt mkdik a Sydney Szimfonikus Zenekar ( az pttets kezdemnyezje!), az Ausztrl Balett, a Sydney Sznhzi Trsulat, a Sydney Tncsznhz, valamint a Musica Viva. A mvszetek szerelmeseit ngy koncert- s sznhzteremmel vrja - kzlk a legnagyobb 2690 frhelyes. Itt tallhat a vilg legnagyobb, 10500 spbl ll orgonja. A helyrak igencsak borsosak, de az rdekldknek nem kell felttlenl jegyet vltaniuk valamely eladsra, mert minden nap flrnknt indul csoportokban krbekalauzoljk a ltogatkat.
|